mandag den 30. april 2012

Forsømt avantgarde

Reportage fra Lyd+Litteratur tirsdag den 24. april 2012 skrevet af Mette Christensen

Lyset er dæmpet i det tidligere Musikcaféens nye lokaler på Godsbanen og på trods af, at indgangen til Radar – byens nye gamle spillested – er svær at finde i det forsatte byggeplads-tangerende terræn omkring Godsbanen, så blev vi, da vi nåede frem, mødt med veloplagt betjening i baren, caféborde, tændte stearinlys og en hyggelig og intim stemning. 

Hvad skoven bringer med sig

Et essay om Kerstin Ekmans "Hændelser ved vand" skrevet af Julie Luna Bayer 

Det duer dårligt at læse Hændelser ved vand på stranden en varm sommerdag, eller som kortvarig adspredelse ind imellem hvidvin og sladder ved poolen i, for eksempel, Thailand. Helst skal du nok isolere dig lidt. Det må gerne være mørkt. Det kan være du skal have lidt at styrke dig på, for du kan forberede dig på at falde i et mosehul, et med både fascination og forvirring.

Constance Ring - Umulighedens genfødsel

Litterær artikel om Constance Ring af Amalie Skram, skrevet af Ditte Obeling. 

Constance Ring er fortællingen om en kvindes ægteskab, desillusionering, oplysning og forfald. Ikke længe efter at den blot 21-årige Constance har giftet sig med den noget ældre Ring, brister de ægteskabelige illusioner om lykke og kærlighed for hende, og hendes desillusioneringsforløb tager sin begyndelse. Igennem sine forhold til tre mænd lærer hun om ægteskabet og kærligheden, men mest af alt lærer hun om samfundets seksuelle hykleri, der bøjer reglerne efter mændenes ønske, imens kvinderne sættes i bur i de borgerlige dukkehjem.

mandag den 23. april 2012

At skrive i paradokser - om kvindelighed og litteraturhistorie

Genudgivelse: En anmeldelse af nordicwomensliterature.net skrevet af Julie Luna Bayer

Med lanceringen af den nye internationale hjemmeside nordicwomensliterature.net, bringer kvindelitteraturhistorien sig ikke kun op på den moderne medie-bane, den giver også stof til litteraturhistorisk eftertanke.